Demontaż, odbiór i utylizację płyt azbestowo-cementowych
Charakterystyka azbestu
Nazwa azbest pochodzi od greckiego słowa „asbestos”, co oznacza nieugaszony, niezniszczalny. Azbest to szereg włóknistych minerałów krzemianowych występujących naturalnie w przyrodzie. Posiada on unikalne właściwości chemiczne i fizyczne. Odporność azbestu na działanie wysokich temperatur jest jedną z najważniejszych zalet, dzięki którym znalazł on w przeszłości szerokie zastosowanie jako surowiec niepalny w różnego rodzaju wyrobach. Włókna azbestu przedostają się do powietrza atmosferycznego w wyniku korozji wyrobów zawierających azbest. Działanie chorobotwórcze związane jest z wdychaniem pyłu azbestowego. Narażenie zawodowe na pył azbestu może być przyczyną następujących chorób: pylicy azbestowej (azbestozy), łagodnych zmian opłucnowych, raka płuca i międzybłoniaków. Na oddziaływanie pyłu azbestowego narażone są też osoby postronne, przebywające na wolnym powietrzu. Działanie azbestu na drogi oddechowe prowadzi do ciężkich chorób płuc.Niewłaściwe postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest (wyrzucanie ich do lasu, rowów, wysypywanie na drogę, magazynowanie niedostatecznie niezabezpieczonych, jak również samodzielne wykonywanie prac demontażowych) stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Instrukcja postępowania z odpadami niebezpiecznymi zawierającymi azbest
- Prace przy naprawie wyrobów zawierających azbest lub mające na celu jego usunięcie z obiektu lub urządzenia powinny być poprzedzone zgłoszeniem tego faktu właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Dla prac wykonywanych na terenie gminy Konstancin-Jeziorna organem tym jest Starostwo Powiatowe w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 14.
- Prowadzenie działalności w zakresie prac budowlanych demontażowo-rozbiórkowych, zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.
- Sposób i warunki bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 z późn. zm.).
- Prace polegające na usuwaniu lub naprawie wyrobów zawierających azbest mogą być wykonywane wyłącznie przez wykonawców posiadających odpowiednie zezwolenie oraz wyposażenie techniczne do prowadzenia takich prac, zatrudniających pracowników przeszkolonych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 216, poz. 1824 z późn. zm.).
- Przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest, w celu minimalizacji ilości powstających pyłów oraz maksymalnego ograniczenia emisji azbestu do otoczenia należy:
- prace rozbiórkowe prowadzić na mokro,
- jeżeli to możliwe demontować całe wyroby, bez jakiegokolwiek ich uszkadzania,
- stosować wyłącznie narzędzia ręczne lub wolnoobrotowe wyposażone w miejscowe instalacje odciągające powietrze.
- Wszystkie usunięte odpady zawierające azbest muszą zostać szczelnie opakowane folią.
- Tak opakowane odpady muszą zostać następnie oznakowane napisami ostrzegawczymi, informującymi, że odpady zawierają azbest.
- Wszystkie prace związane z naprawą lub usuwaniem wyrobów zawierających azbest, niezgodne z niniejszą instrukcją oraz obowiązującymi przepisami w tym zakresie, podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby fizycznej wykonującej te prace, jak również składowanie lub magazynowanie odpadów azbestowych w dowolny sposób i w dowolnym miejscu stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu lub grzywny.
Wymagania dotyczące postępowania z wyrobami zawierającymi azbest wynikające z przepisów prawnych
- Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości obowiązany jest zgłosić do Starostwa Piaseczyńskiego do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego prace polegające na zabezpieczeniu lub usuwaniu wyrobów zawierających azbest.
- Firma wykonująca usługę demontażu wyrobów zawierających azbest ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania prac demontażowych do:
- Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Piasecznie, ul. Chyliczkowska 14, 05-500 Piaseczno,
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie, 00-973 Warszawa, ul. Lindleya 16,
- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, ul. Dworska 7, 05-510 Konstancin Jeziorna.
- Po zakończeniu usuwania wyrobów zawierających azbest, wykonawca prac ma obowiązek złożenia właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub zarządcy nieruchomości pisemnego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 2 kwietna 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649).
Dofinansowanie z gminy
W ramach prowadzonej przez Gminę Konstancin-Jeziorna akcji, materiały budowlane zawierające azbest odbierane są od mieszkańców nieodpłatnie (Gmina pokrywa 100 % kosztów związanych z odbiorem i utylizacją azbestu, tj.: koszt demontażu, transportu oraz unieszkodliwienia) przez firmę wyłonioną w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.Do dofinansowania nie kwalifikują się koszty związane z zakupem i wykonaniem nowego pokrycia dachowego.
Warunkiem udziału w programie jest wcześniejsze zgłoszenie zamiaru usunięcia ww. odpadów.
Szczegółowe informacje dot. procedury naboru wniosków można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (tel. 22 484 24 28).