Rozgraniczenie granic nieruchomości w trybie ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | nieruchomości |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Gospodarki Nieruchomościami |
Wymagane dokumenty:
Zgodnie z wnioskiem - do pobrania poniżej
Opłaty
- 10 zł - opłata skarbowa za wydanie decyzji (opłacie tej podlega wyłącznie decyzja o rozgraniczeniu ), od opłaty tej zwolnione są: decyzja o umorzeniu postępowania wobec zawarcia ugody granicznej, decyzja o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy do sądu, oraz decyzja o umorzeniu postępowania jako bezprzedmiotowego.
- Opłata skarbowa z tytułu złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury: 17 zł - od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury) z wyłączeniem zwolnień ustawowych.
Opłatę skarbową należy wnieść na konto:
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
ul. Piaseczyńska 77
05-520 Konstancin-Jeziorna
B.S. O/Konstancin-Jeziorna
10 8002 0004 0200 1111 2002 0060
Termin załatwienia sprawy
- Jeden miesiąc od momentu otrzymania kompletnego wniosku przez organ właściwy do jego rozpoznania.
- Dwa miesiące w sprawach szczególnie skomplikowanych.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
ul. Piaseczyńska 77, 05-520 Konstancin-Jeziorna
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Krzysztof Kasperec - Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami tel. 22 484 23 80
e-mail: kkasperec@konstancinjeziorna.pl
Jacek Zieliński – Z-ca kierownika w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami
tel. 22 484 23 81
e-mail: jzielinski@konstancinjeziorna.pl
Urząd jest czynny: godziny pracy UMiG Konstancin-Jeziorna
Tryb odwoławczy
- Na postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego nie służy zażalenie (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne).
- Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej stronie decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości, wydanej na podstawie art. 33 ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, przekazania sprawy sądowi.
- Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne z uwagi na ugodę zawartą przed geodetą, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Skutki ugody można podważyć tylko przed sądem powszechnym.
- Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne i przekazującej sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi, wydanej na podstawie art. 34 ust.2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
- Na postanowienie orzekające o obciążeniu kosztami postępowania przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.
- Wniesienie odwołania lub zażalenia do SKO odbywa się za pośrednictwem Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna.
- Czynności ustalenia przebiegu granicy może dokonać tylko geodeta upoważniony przez Burmistrza Gminy-Konstancin-Jeziorna w toku postępowania rozgraniczeniowego.
- Warunkiem upoważnienia przez Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna jest posiadanie przez geodetę uprawnień zawodowych z zakresu 2, określonych w art. 43 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
- Wynagrodzenie geodety uprawnionego wskazanego przez organ (w przypadku braku wskazania geodety przez wnioskodawcę) stanowi część lub całość kosztów postępowania. Kosztami postępowania obciążane są strony, na wniosek, lub w interesie których, postępowanie to było prowadzone.
- W trakcie postępowania może zaistnieć konieczność przedłożenia dodatkowej dokumentacji.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
- Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej